سه شنبه ٠٦ فروردين ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > ملاقات فرستاده ویژه رئیس جمهوری با وزیر امور خارجه هلند.


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات فرستاده ویژه رئیس جمهوری با وزیر امور خارجه هلند.

سرکار خانم دکتر لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور که به عنوان فرستاده ویژه «حسن روحانی« رئیس جمهوری اسلامی ایران به هلند سفر کرده است، در دیدار با «استف بلوک» وزیر امور خارجه هلند با اشاره به مذاکرات هسته ای که به برجام منتهی شد، تاکید کرد که جمهوری اسلامی در جریان این مذاکرات نشان داد که اهداف برنامه هسته ای اش کاملا صلح آمیز است و پس از برجام نیز آژانس بین المللی انرژی اتمی 11 بار اجرای تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران را مورد تائید قرار داده است.
وی با اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام گفت: خروج آمریکا، اعتماد به این کشور در سطح بین المللی را تحت تاثیر قرار داده است. جمهوری اسلامی ایران به رغم خروج آمریکا اعلام کردکه به تعهدات خود در برجام پایبند است؛ تداوم این امر مستلزم آن است که ایران بتواند از منافع برجام در جهت رفع تحریم ها بهره مند شود، ضمن اینکه همزمانی ادامه تحریم ها و اجرای تعهدات در چارچوب برجام از سوی ایران غیر ممکن است.
فرستاده ویژه رئیس جمهوری ایران حمایت سیاسی کشورهای اتحادیه اروپا از برجام و ادامه این حمایت پس از خروج آمریکا از آن را خوب، اما ناکافی دانست وتصریح کرد: ایران منتظر گام های عملی اتحادیه اروپا در چارچوب برجام و در جهت تامین منافع اقتصادی این کشور است.
وی، برجام را یک توافق بین المللی معتبر دانست که در قالب قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفته است و براین اساس همه طرف ها مکلف به احترام و رعایت آن هستند.
وی یادآور شد که در این شرایط نباید سایر موضوعات را به برجام مرتبط و آنها را به عنوان پیش شرط اجرای برجام مطرح کرد.
جنیدی با اشاره به مشهور بودن لاهه به عنوان مرکز حقوقی دنیا و شهر صلح و عدالت، گفت: متاسفانه آمریکا به میراث بشری در انعقاد توافق های بین المللی بی توجهی و یک توافق بین المللی مهم را نقض می کند و از آن خارج می شود، از اینرو دیگر چطور می توان به مذاکرات منتهی شده به توافق، اعتماد کرد.
وزیر امور خارجه هلند نیز ضمن اشاره به تاسف کشورش از خروج آمریکا از برجام گفت: در شرایطی که آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به تعهداتش طبق برجام را تائید کرده است، همه باید به برجام پایبند باشند و به قراردادهای بین المللی احترام گذارند.
وی افزود: ما و سایر کشورهای اروپایی در حال کار در مورد این مساله هستیم که چطور برجام را زنده نگه داریم. تلاش برای تامین منافع اقتصادی ایران با بازگشت تحریم ها آسان نیست.
رئیس جمهوری آمریکا روز 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج کشورش از توافق هسته ای 1+5 با ایران را اعلام و تاکید نمود که تحریم های این کشور علیه تهران بازخواهند گشت. این اقدام با اعتراض گسترده بین المللی و بویژه دیگر طرف های این توافق روبرو شد.
دیگر کشورهای امضا کننده برجام و اتحادیه اروپا اعلام کرده اند که به برجام وفادار می مانند. ایران اعلام کرده است که در صورت تضمین بهره مندی ایران از فواید اقتصادی برجام ، به آن پایبند می ماند.


٢٠:٣٣ - 1397/04/02    /    شماره : ٥٢١٥٩٧    /    تعداد نمایش : ٣٤٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران