سه شنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات اقتصادی هلند

 

 

مروری بر اقتصاد هلند:

هلند کشوری کوچک با اقتصادی بزرگ در شمال غرب اروپاست .مساحت هلند حدود42 هزار کیلومتر مربع  و جمعیت آن 17 میلیون نفر می باشدتولید ناخالص داخلی هلند در سال 2015 بیش از 679 میلیارد یورو برآورد شده است.

توانمندی اقتصادی هلند و کسب جایگاه پنجم بهترین اقتصادهای رقابتی جهان به جهت فراهم شدن ویژگی هایی است که برخی از آنها عبارتند از : چشم انداز باز و بین المللی ، موقعیت راهبردی در اروپا ، نیروی کار ماهر آموزش دیده، چند زبانه و منعطف، بهره وری بالای نیروdکار، فضای مالی رقابتی، زیرساختهای فنی و فیزیکی عالی و نیز کیفیت بالای زندگی.

موقعیت هلند در شمال غربی اروپا به گونه ای است که به عنوان کانونی برای دسترسی به بازارهای انگلستان، فرانسه، آلمان و دیگر کشورهای اروپای غربی عمل می کند. هلند یکی از مهمترین کشورهای جهان از لحاظ کارکرد امکانات لجستیکی اقتصادی است. بندر روتردام بزرگترین بندر اروپایی است و مرکز توزیع مواد سوختی و پتروشیمی و مواد غذایی وکالاهای فله ای اروپا و دیگر نقاط جهان محسوب می شود. زیر ساختهای مناسب برای توزیع کالاها از طریق دریا، رودخانه ها و آبراهه ها  و خشکی - کامیون و قطار- از بندر روتردام به دیگر کشورهای اروپایی فراهم شده و فرودگاه آمستردام نیز مکمل این شبکه توزیع محصولات است.

اقتصاد هلند اقتصادی با درهای باز و مبتنی بر تجارت و خدمات تجاری و صنعتی است. این کشور رتبه پنجم جهان را از نظر حجم صادرات و رتبه هشتم جهان را از لحاظ حجم واردات به خود اختصاص داده است. از نظر سرمایه فرستی و سرمایه پذیری نیز هلند جایگاه قابل توجهی در جهان دارد. در سال 2014 حجم سرمایه گذاری هلندیها در دیگر نقاط جهان قریب 1000 میلیارد دلار و حجم سرمایه گذاری خارجی در هلند به 664 میلیارد رسیده است.

حدود 30 درصد از زمینهای هلند پایین تر از سطح دریا است و بیش از 50 درصد آن تنها یک متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. همچنین سطح وسیعی از این کشور در مسیر دلتای رودها قرار گرفته است .مردم این سرزمین در طول تاریخ خود برای در امان ماندن از سیلاب ها همیشه با چالش روبرو بوده اند. این عوامل باعث شده است تا هلند از نظر توانایی مدیریت آب  و کنترل سیلاب ها  و شاخه های مرتبط به آب از جمله کشورهای سرآمد جهان باشد.

با توجه به این که بخشهایی از زمین های هلند از دریا گرفته شده و یا از طریق تخلیه آب ها و خشکانیدن زمینها ایجاد شده و بخش هایی نیز از رسوبات رودهای منتهی به دریای شمال بوجود آمده، از نظر خاک کشاورزی بسیار حاصلخیز است. از سوی دیگر به دلیل سرمای هوا امکان بهره برداری از زمینها در طول سال وجود نداشته است لذا هلندی ها در توسعه کشت های گلخانه ای سرآمد جهان شده اند و متوسط تولید در واحد سطح خود را تا 2.5 برابر متوسط کشورهای اروپایی افزایش داده اند .به همین دلیل هلند در زمینه کشاورزی یکی از مهمترین کشورها و دومین صادرکننده محصولات کشاورزی در جهان می باشد.  

 

مهمترین بخشهای اقتصادی هلند که بیشترین قابلیت و نوآوری را دارا بوده و در رقابتهای جهانی سرآمد هستند :(9 گروه)

1) کشاورزی و مواد غذاییهلند با صادرات 81.3 میلیارد یورویی محصولات کشاورزی در سال 2015 دومین صادرکننده ی محصولات کشاورزی جهان ( بعد از آمریکا) شناخته می شود. چهار شرکت هلندی دربین سی شرکت بزرگ تولید کننده مواد غذایی جهان هستند. 9 شرکت از بزرگترین شرکتهای تولید کننده مواد غذایی جهان در هلند مرکز تحقیق و توسعه دارند. از نظر ماشین آلات و دستگاههای فراوری محصولات غذایی هلند جزو کشورهای شاخص جهان است. بهره وری تولید در بخشهایی از محصولات کشاورزی 5 برابر متوسط اروپایی است.

2) مواد شیمیایی : بخش تولید محصولات شیمیایی هلند جزو بخش های پیشتاز در اقتصاد هلند است. ارزش تولیدات سالیانه این بخش 87 میلیارد یورو( در سال 2014) می باشد. هلند با صادرات 76 میلیارد یورویی محصولات شیمیایی پنجمین قدرت شیمیایی جهان است. از 25 شرکت پیشتاز جهان در حوزه تولید مواد شیمیایی، 16 شرکت در هلند مستقر هستند. شرکتهای شیمیایی هلند همکاری نزدیکی در نوآوری و تولید دارند و از این طریق در تولید زنجیره ای مواد شیمیایی ارزش افزوده ایجاد کرده اند. هلند پایگاه پژوهشهای بنیادی و توسعه کاربردی شرکتهای پیشتاز شیمیایی در جهان می باشد.  

3) صنایع خلاق: (فرهنگی ، آموزشی، طراحی و الکترونیکی و...) : هلند از نظر آمار تجاری و برند و ثبت اختراع در این بخش از صنایع جزو 10 کشور برتر جهان است. در حوزه معماری و طراحی داخلی هلندی ها در کشورهای مختلف به عنوان مشاور فعال هستند. هلند سومین کشور صادرکننده انواع متنوع تلویزیون جهان است. این کشور در بازیهای کامپیوتری هم دارای توانمندیهای قابل ملاحظه ای است.

4) انرژی : هلند بزرگترین تولید کننده گاز فراساحلی در اروپا است اما به دلیل کاهش تولید مبتنی بر آثار تخریبی استخراج گاز در مناطق مسکونی منطقه (زلزله) مجبور به کاهش تولید و افزایش واردات شده است. شبکه توزیع گاز هلند یکی از متراکم ترین شبکه های توزیع اروپا و با استاندارد بالاست . هلند در حوزه های مرتبط با تحقیق و توسعه انرژی فراساحلی جزو کشورهای سرآمد جهان است. این کشور در حوزه انرژیهای نوین نیز دستاوردهای قابل تاملی را دارا شده است. هلند در تکاپوی معرفی خود به عنوان پیشتاز در گاز پاک در جهان است . این کشور یکی از پایگاههای مهم پالایشگاهی در اروپاست.

5) فناوریهای نوین : هلند در زمینه توسعه فناوریهای نوین و مواد قابل استفاده در سیستم های ارتباطاتی، هواپیمایی و خودرو، پزشکی و ژنراتورها یکی از کشورهای پیشتاز جهان است. این کشور در زمینه طراحی و توسعه و ساخت تجهیزات فناورانه و قطعات نانوئی در جهان زبانزد است. شرکتهای هلندی در سال 2013 از صادرات محصولات و خدمات این بخش بیش از 45 میلیارد یورو کسب در آمد کرده اند.

6) باغداری : (اولین صادر کننده گل جهان) : بخش باغداری هلند در بازار جهانی تعیین کننده و جهت دهنده است. هلند در صادرات گل و گیاهان تزیینی و پیاز گل و بذر و نیز سبزیجات تازه در جهان پیشتاز است. حدود یک چهارم سهم بازار جهانی در اختیار هلند است.

7) بهداشت : هلند از جهت تقاضای ثبت فناوریهای پزشکی در جهان رتبه چهارم را داراست . از نظر تجمع شرکتهای نوآورانه در حوزه بهداشت نیز در دنیا سرآمد است. دانشگاه آیندهوون از نظر فناوری اطلاعات و ارتباطات پزشکی در جهان شناخته شده است. در هلند هر ساله بیش از 2 میلیارد یورو صرفا در تحقیق و توسعه این بخش هزینه می شود. هلند در حوزه درمان از راه دور نیز در جهان شاخص است. صادرات این بخش صنعتی هلند سالیانه بیش از 37 میلیارد یورو می باشد.

8) لجستیک و خدمات پشتیبانی: بنابر رتبه بندی بانک جهانی، هلند از نظر شاخص کارکرد لجستیک در سال 2014 رتبه دوم جهان را کسب کرده است. بندر روتردام با ظرفیت عملی 450 میلیون تن ترخیص کالا در سال، بزرگترین بندر اروپا محسوب می شود. فرودگاه اسخیپول آمستردام یکی از بزرگترین فرودگاههای اروپای غربی است . در ارزیابی مجمع جهانی اقتصاد زیر ساختهای هلند از نظر کیفیت جزو بهترین های جهان است : از نظر زیرساختهای دریایی رتبه اول، از نظر زیر ساختهای هوایی رتبه چهارم، از نظر زیر ساختهای جاده ای رتبه دوم و از نظر راه آهن رتبه هفتم جهان را به خود اختصاص داده است.

9)   آب  و بندر: هلند از نظر مدیریت سیستمی آب و رویکردهای چند وجهی و ایجاد تعادل در رفع نیازهای محیط زیستی و اجتماعی و مهندسی در جهان شاخص است. پروژه های مربوط به دلتاها و جلوگیری از سیلابهای هلند در کتاب گینس ثبت شده است. هلند در حوزه تحقیقات آب با مشارکت مشترک بخش خصوصی و عمومی تجارب قابل توجهی دارد. هلند در زمینه نوآوری در تجهیزات آبی و دریایی جزو 8 کشور اول جهان است. نزدیک به صد در صد شهروندان هلندی به آب آشامیدنی تصفیه شده دسترسی دارند. بخش دریایی هلند از 12 زیر بخش و 12 هزار شرکت و 194 هزار نیروی کار بهره می برد. بیش از 60 در صد کشتی های ساخته شده در هلند با هدف صادرات بوده است.

 

وضعیت مبادلات تجاری هلند :

 

صادرات هلند در سال 2015 بیش از 567 میلیارد دلار بوده است و بعد از چین و آمریکا و آلمان و ژاپن در جایگاه پنجم جهان قرار داشته است. نزدیک به 80 در صد صادرات هلند به کشورهای اروپایی ارسال شده است. مقاصد مهم صادرات هلند به ترتیب آلمان، بلژیک، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، آمریکا، اسپانیا، لهستان، چین و سوئد می باشد. مهمترین گروه های کالایی صادراتی از هلند به ترتیب میزان ارزش دلاری ماشین آلات صنعتی (65 میلیارد دلار ) ، نفت و سوختهای فسیلی( 63 م)، ماشین آلات الکتریکی ( 43م) ، مواد دارویی( 23 م )، ابزارهای دقیق( 23م)، مواد پلاستیکی ( 22 م )، قطعات موتور و وسایل نقلیه ( 17 م) ، مواد شیمی ارگانیک ( 17م) و گیاهان زنده (9 میلیون دلار) بوده است.

          واردات هلند در این سال حدود 507 میلیارد دلار بوده و از این نظر جایگاه هشتم جهان را به خود اختصاص داده است. مبادی مهم واردات هلند به ترتیب آلمان، بلژیک، چین، آمریکا، روسیه، فرانسه، نروژ، ژاپن و ایتالیا می باشند.  مهمترین گروه های کالایی وارداتی هلند به ترتیب نفت و فراورده های نفتی ( 66 میلیارد دلار) ، ماشین آلات صنعتی  56 میلیارد دلار) ، ماشین الات الکتریکی ( 47 میلیارد دلار ) ، ماشین آلات و قطعات منفصله(23 میلیارد دلار) ، ابزارهای دقیق( 19 میلیارد دلار) ، مواد دارویی( 17 میلیارد دلار) ، مواد شیمی ارگانیک ( 14 میلیارد  دلار) ، مواد پلاستیکی ( 13میلیارد دلار) و آهن و فولاد ( 8 میلیارد دلار ) بوده است.

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران