معرفی سفیر یا نمایندگی
روابط سیاسی

روابط ایران و هلند در گذر زمان

 شروع مراودات سیاسی میان ایران و هلند به اوایل قرن  هفدهم میلادی  بر می گردد.  پس از آنکه دولت ایران جزیره هرمز را از تصرف پرتغالی ها خارج ساخت و بندرعباس مرکز تجارت خلیج فارس گردید، هلندی ها در قالب کمپانی هند شرقی هلند بدانجا راه یافتند و با اجازه شاه عباس اول صفوی ( 1628-1587م) ، در سال 1623 میلادی، تجارتخانه ای دایر کرده به تجارت ابریشم پرداختند.
در سال 1626 میلادی، موسی بیک بعنوان نخستین سفیر شاه عباس اول به دربار لاهه راه یافت. شاه عباس در نامه ای به فرمانروای وقت هلند ارائه تسهیلات و تامین  آسایش بازرگانان هلندی را در ایران تضمین کرد.  نخستین سفیر هلند در ایران نیز «یان اسمیت» بود که به مدت دو سال (1630-1628م) در ایران بسر برد.
کمپانی هند شرقی گرچه عمدتا مشغول تجارت بود و به الزامات سیاسی - نظامی علاقه چندانی نشان نمی داد، اما هرجا و هرگاه که منافع و امتیازات بازرگانی خود را در مخاطره می دید، همچون یک دولت حاکم عمل می کرد. این شرکت حتی چندین بار با ایرانی ها درگیری مسلحانه پیدا کرد. از سوی دیگر، روابط رسمی بین ایران و هلند محدود بود. در فاصله سالهای 1625 الی 1631 میلادی، شاه عباس صفوی فرستادگانی را رهسپار لاهه کرد تا حمایت هلند از ایران را در جنگ های ایران و عثمانی جلب نماید، ولی به این تلاش ها به جایی نرسید. هلند پاسخ خود را به وسیله فرماندار کل کمپانی هند شرقی در جاکارتا به دربار ایران فرستاد.
فعالیت های بازرگانان هلندی در ایران تا پايان زمان صفویه همچنان رو به رونق  بود. بعد از سلسه صفویه و حمله افغان ها در سال 1722 میلادی، دفتر  نمایندگی و کارگزاری کمپانی هند شرقی هلند در اصفهان ویران شد و متعاقب آن بدلیل شرایط خاص، ادامه کار  تشکیلات کمپانی هند شرقی هلند در بندرعباس نیز غیرممکن گردید. از آن پس فعالیت های این کمپانی در سراسر حوزه خلیج فارس تا پایان قرن هجدهم میلادی متوقف گردید. 
در سال 1857 میلادی یک پیمان دوستی و بازرگانی میان دو کشور در پاریس منعقد گردید. نخستین کنسولگری هلند در سال 1868 در بوشهر گشایش یافت. هلندی ها سپس در تهران، سرکنسولی را منصوب کردند و بالاخره  در سال 1902 میلادی روابط دیپلماتیک کامل میان دو کشور برقرار گردید. ابتدا  نمایندگی دولت ایران  در لاهه گشایش یافت. سپس  در سال 1910 میلادی، سفارت دولت هلند در تهران افتتاح گردید.
در دوره قبل از انقلاب بویژه در بین سال های 1950 و 1979  روابط دیپلماتیک در  سطح سفیر برقرار بود و مناسبات  دو کشور به دلیل وجوه مشترک نظام های سیاسی آن دو  در سطح بالایی بود. ملکه وقت هلند در 1963 به ایران سفر کرد و  شاه ایران متقابلا  از هلند دیدار نمود.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، روابط سیاسی دو کشور ایران و هلند دچار فراز و نشیب هایی گردید.
دولت هلند دو سال پس از انقلاب ( 1359)، با اعزام سفیر علاقه مندی خود را به بهبود و گسترش روابط بین دو کشور نشان داد. جمهوری اسلامی ایران در مهر ماه 1362 ( 1983 م)  نظر مساعد خود را برای توسعه روابط فیمابین ابراز داشت. نخستین مسافرت هیات های  رسمی هلند به ایران در سال 1363 ( 1984 م) با سفر معاون وزارت کشاورزی و ماهیگیری وقت هلند به ایران انجام گرفت و در مقابل، مسافرت قائم مقام وزیر کشاورزی ایران به هلند را در پی داشت. روابط دیپلماتیک دو کشور تاکنون در سطح سفیر ادامه  داشته است.
اهم تحولات و تبادلات بین دو کشور از آن تاریخ تا به امروز به شرح ذیل می باشد:

 •  دیدار رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس هلند در راس هیاتی پارلمانی مرکب از تعدادی از نمایندگان احزاب مختلف این کشور در اردیبهشت سال 1382 از تهران که اولین تبادل هیات پارلمانی بین دو کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود.
 •   آقای فان آرتسن وزیر خارجه وقت هلند در سال های 1379 و 1380 دوبار از جمهوری اسلامی ایران بازدید نمود وطی آن با ریاست جمهور ، وزیر خارجه و رئیس مجلس دیدار و مذاکره کرد.
 • دكتر روحانی دبیروقت شورای عالی امنیت ملی شور در پائیز سال 1383 همزمان با ریاست دوره ای هلند بر اتحادیه اروپا جهت مذاکره و تشریح مواضع کشور در مورد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای از این کشور بازدید نمود و طی این سفر با نخست وزیر و وزیر خارجه هلند دیدار و مذاکره بعمل آورد.
 • در پاسخ به سفر هیات پارلمانی هلند، جناب آقای بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در راس هیاتی از نمایندگان مجلس در تیرماه  1384 از هلند بازدید و با رئیس مجلس، رئیس و نمایندگان کمیسیون سیاست خارجی و وزیرخارجه هلند دیدار و مذاکره نمودند.
 • دکتر خرازی، وزير وقت امور خارجه نيز در اردیبهشت ماه سال 1384 از هلند بازدید نمود و با نخست وزیر، رئیس مجلس، وزیرخارجه و وزیر اموراقتصادی دیدار و مذاکره نمود. این سفر اولین دیدار وزیرخارجه جمهوری اسلامی ایران از هلند بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود.
 •  دیدار دکتر جلیلی، معاون وقت اروپا و آمریکا از هلند در بهمن ماه 1384.
 • جناب آقای دکتر متکی، وزير امور خارجه، در آذرماه  1385 به منظور شرکت در جلسه سازمان منع سلاح های شیمیائی از هلند بازدید نمود ودر حاشیه اجلاس با نخست وزیر، وزیرخارجه و تعدادی از نمایندگان مجلس دیدار و مذاکره نمود.
 • دکتر عراقچی، معاون وقت حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در آبان 1386 به منظور شرکت در نشست سازمان منع سلاح های شیمیائی به هلند سفر نمود و در حاشیه آن با مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه، نایب رئیس و اعضای کمیته سیاست خارجی مجلس هلند مذاکره نمود.
 • دكتر صفری، معاون وقت  اروپای وزارت امور خارجه در اسفند 1386 به منظور شرکت در سمینار روابط ایران و غرب به هلند سفر نمود و با وزیر امور خارجه، مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه، رئیس کمیته سیاست خارجی پارلمان هلند، آقای لوبرز نخست وزیراسبق هلند دیدار و مذاکره نمود.
 • سرکار خانم دکتر نظری، مدیرکل وقت امور بین المللی زنان و حقوق بشر  و هیئت همراه بنا به دعوت سفیر حقوق بشر وزارت خارجه هلند در مهرماه 87 از لاهه دیدار و با  وزیر امورخارجه، مدیرکل سیاسی وزارت امورخارجه، سفیر حقوق بشر و تعدادی از مقامات وزارت دادگستری هلند گفتگو کرد.
 • حسینی، معاون وقت امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در آذرماه 1387 به منظور شرکت در نشست سازمان منع سلاح های شیمیائی به هلند سفر کرد و در حاشیه آن با رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نمایندگان هلند دیدار و گفتگو کرد.
 • آخوندزاده، معاون وقت آسیای وزارت امور خارجه در فروردین ماه 1388 به منظور شرکت در کنفرانس افغانستان به لاهه سفر کرد و در حاشیه آن با رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان نیز گفتگو کرد.

 مدیرکشورهای خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه هلند در اردیبهشت سال 1388 از تهران دیدار و با مقامات معاونت اروپای وزارت خارجه کشورمان دیدار نمود.

وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو