پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
 • پورتال امام خمینی
 • دفتر مقام معظم رهبری
 • ریاست جمهوری
 • معاونت امور مجلس
 • نقشه جامع علمی کشور
 • Ministry of Science, Research and Technology
 • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
مطالب کلی

- کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی

کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی (CWC)با هدف منع گسترش، تولید، انباشت، به کار گیری سلاح‌های شیمیایی و امحای آنها، تهیه و تدوین شده و حاصل دو دهه مذاکرات فشرده می‌باشد که نهایتا در سال 1993 در پاریس، امضا و از 29 آوریل 1997 لازم الاجرا گردید.

هر چند این کنوانسیون موضوعاتی از قبیل تولید، مصرف و یا تجارت مواد شیمیایی با مقاصد صلح آمیز را ممنوع نکرده، لیکن با پیش‌بینی و ایجاد یک مکانیسم نظارتی، هر گونه فعالیتهای مرتبط با مواد شیمیایی تحت کنوانسیون را مورد راستی‌آزمایی قرار می‌دهد.

کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی که از آن به عنوان موفق ترین الگوی چندجانبه گرایی در نظام بین المللی کنونی در زمینه خلع سلاح در سطح جهانی یاد می‌شود، تنها معاهده‌ای است که دارای ساز و کار دقیق و جامع بازرسی و راستی آزمایی است. این معاهده به همراه معاهده منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي (NPT) و كنوانسيون سلاح‌های بیولوژیک (BWC)، رژیم بین‌المللی سلاح‌های کشتار جمعی را شکل می‌دهند.

 

جمهوری اسلامی ایران و مباحث سلاح‌های شیمیایی

1. الحاق

جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترين قرباني کاربرد سلاح‌هاي شيميايي پس از جنگ جهانی دوم، نقش بسیار فعالی در مذاكرات  تدوين كنوانسيون در ژنو و كميسيون مقدماتي آن ایفا نموده و متعاقب امضا این معاهده  (1993/01/13) وبا تصویب مجلس شورای اسلامی (1376/8/12) به این کنوانسیون ملحق (1997/03/11) گردید و به اذعان همگان، از همان آغاز جزو یکی از اعضا فعال و تاثیرگذار در مذاکرات و مباحث مختلف شناخته شده است.

 

2. مرجع ملی

بر اساس مقررات کنوانسيون، هر كشور عضو جهت اجراي تکاليف خود بايد يک مرجع ملي را به عنوان نقطه تماس با سازمان تأسيس نمايد. جمهوري اسلامي ايران نيز در اجراي اين تعهد و تأمين حداکثر منافع ملي خود، شوراي عالي مرجع ملي را به عنوان بالاترين رکن تصميم‌گيري در امور کنوانسيون را تشکيل داد که رياست آن بر عهده دبير شوراي عالي امنيت ملي است.

دبيرخانه اين شورا مستقر در وزارت امور خارجه بوده که با همکاری و مشورت یک کمیسیون تخصصی کارشناسی، نقش هماهنگ‌کننده ارتباط نهادهای ذیربط داخلی کشور را با سازمان بر عهده دارد.

 

3. جایگاه

فاجعه کاربرد گسترده سلاح‌های شیمیایی علیه نظامیان و غیرنظامیان جمهوری اسلامی ایران توسط رژیم صدام و همچنین دامنه قابل توجه فعالیت‌های صنعتی شیمیایی کشورمان، سبب شده است که حضور و مواضع جمهوری اسلامی ایران در کلیه ارکان‌های تصمیم گیر سازمان، به خصوص شورای اجرایی و کنفرانس سالانه، مورد توجه ویژه‌ای قرار داشته باشد. همین امر، دلیل حضور مستمر کشورمان در شورای اجرایی به عنوان یکی از نمایندگان کشورهای گروه آسیایی از ابتدای شکل‌گیری سازمان بوده است.

مضاف بر آن، جمهوری اسلامی ایران با بهره‌گیری از تجارب تلخ خود در جریان 8 سال دفاع مقدس و آگاهی از پیامدها و خطرات ناشی از کاربرد سلاح‌های شیمیایی، ضمن تبیین مواضع اصولی کشور، همواره بر اجرای كامل، موثر و غیرتبعیض آمیز مفاد كنوانسيون تاکید ورزیده، همچنین در جایگاه رئیس گروه کشورهای عدم تعهد و چین، دیدگاه‌های مشترک خود را در ارتباط با مهمترین مسائل و تحولات بین‌المللی مرتبط با کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی بیان داشته است.

 

4. جانبازان شیمیایی

به منظور احقاق حقوق جانبازان عزیز شیمیایی و انعکاس صدای مظلومیت قربانیان و مصدومین سلاح‌های شیمیایی کشورمان اقدامات فراوانی صورت گرفته که به برخی موارد از جمله صدور پیام همدردی سالانه مدیرکل سازمان با قربانیان سردشت همزمان در 7 تیر مصادف با روز مبارزه با سلاح‌های میکروبی و شیمیایی و در ایام یادواره بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت (اولین پیام درسال 1390)، تشکیل شبکه بین‌المللی حمایت از قربانیان سلاح‌های شیمیایی و تأسیس صندوق کمک‌های داوطلبانه به ابتکار کشورمان (کنفرانس 16 - سال 1390)، نصب بنای یادبود قربانیان سلاح‌های شیمیایی (کنفرانس 17 - سال 1391)، گرامیداشت سالانه یاد و خاطره قربانیان سلاح های شیمیایی به صورت سالانه طی مراسم اهدای گل در کنار بنای یادبود قربانیان سلاح های شیمیایی سردشت و حلبچه (اولین اهدا گل در سال 1391)، برگزاری نمایشگاه سالانه آثار کاربرد سلاح‌های شیمیایی و پیگیری محکومیت فرانس کورنلیس فان آنرات، تاجر هلندی سلاح‌های شیمیایی (متهم به فروش مواد خام برای تولید جنگ افزار شیمیایی به رژیم صدام) به پرداخت خسارت به قربانیان ایرانی (صدور رای دادگاه استیناف لاهه در سال 2007) و پیگیری ساخت فیلم"جنایت فراموش شده"  در ارتباط با جانبازان شیمیایی کشورمان با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران انقلاب اسلامی(سال 1393)، تدوین و چاپ کتاب "راهنمای عملی برای مدیریت پزشکی از مصدومین جنگ های شیمیایی" با کمک سازمان منع سلاح های شیمیایی (سال 1394) اشاره کرد.

 

5. جایزه سالانه

دکتر مهدی بلالی مود، استاد دانشگاه و متخصص سم‌شناس، ضمن همکاری در زمینه‌های علمی و تحقیقاتی با سازمان‌های منع سلاح‌های شیمیایی و بهداشت جهانی، با تاسیس مرکز درمانی، سالها حرفه خود را به درمان قربانیان سلاح‌های شیمیایی اختصاص داده است. دکتر بلالی طی مراسمی با حضور سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف شرکت‌کننده در جریان بیستمین کنفرانس سالانه کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، دومین جایزه سالانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را در سال 2015 میلادی توسط مدیر کل سازمان و به صورت مشترک با دکتر الستر هی از انگلیس، دریافت نمود.

 

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

به دنبال اجرایی شدن کنوانسیون، سازمان منع سلاحهای شیمیایی (OPCW)به عنوان یک سازمان بین المللی مستقل با شعار "همکاری با یکدیگر برای جهانی عاری از سلاح‌های شیمیایی" و با پیش‌بینی ارتباط همکاری با سازمان ملل متحد، توسط کشورهای عضو در لاهه-هلند تاسیس گردید.

اعضا این کنوانسیون هم اکنون به 192 کشور رسیده و نه تنها تاکنون 98 درصد کشورهای جهان به آن ملحق شده‌اند، بلکه 98 درصد صنایع شیمیایی در سراسر جهان را نیز تحت پوشش خود قرار داده است. شاید بی‌دلیل نباشد که از سازمان منع سلاحهای شیمیایی به عنوان یکی از سازمانهای بین المللی خلع سلاح با بالاترین نرخ رشد عضویت در تاریخ نام برده میشود.

بر اساس آخرین گزارش رسمی سازمان در تاریخ 17 اکتبر 2015، در منطقه خاورميانه، مصر؛ در منطقه آسیای دور، کره شمالي و در آفريقا، سودان جنوبی خارج از كنوانسيون هستند. رژیم صهیونیستی نیز علیرغم امضا کنوانسیون در ژانویه 1993، تاکنون از الحاق به آن سر باز زده است.

آقای خوزه بوستانی از برزیل، اولین مدیرکل سازمان، کار خویش را از تاریخ 13 می 1997 آغاز نمود. جانشین وی، آقای روخیلیو فیرتر از آرژانیتن بود که از 25 جولای 2002 سکان هدایت سازمان را در دست داشت. آقای احمد اوزومجو از ترکیه به عنوان سومین مدیر کل، از 25 جولای 2010 برای تصدی این سمت انتخاب شد که پس از ابقا، تا سال 2018 در این پست فعالیت خواهد داشت.

بر اساس آخرین آمار رسمی مندرج در وب‌سایت سازمان، رقم تقریبی بودجه در سال‌های اخیر حدود 80 میلیون یورو و تعداد کارکنان آن بالغ بر 500 نفر و دربرگیرنده 180 بازرس می‌باشد. زبان‌ اصلی و رایج در سازمان، انگلیسی بوده و همانند سازمان ملل متحد، سایر زبان‌های اسپانیولی، چینی، روسی، فرانسه و عربی نیز مورد رسمیت شناخته شده است.

 

ارکان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی

سازمان دارای چهار رکن اصلي به قرار ذیل است:

1. کنفرانس کشورهاي عضو، عاليترين رکن تصميم‌گير محسوب شده و سیاست‌های کلان و مهم سازمان را اتخاذ مي‌کند که غالیا در سال يک اجلاس با حضور همه کشورهاي عضو برگزار مي‌گردد.

 • اجلاس آتی کشورهای عضو در سال 2016 میلادی، بیست و یکمین کنفرانس سالانه کشورهای عضو می‌باشد که از 28 نوامبر لغایت 2 دسامبر 2016 برگزار خواهد شد.

2. شوراي اجراييکه مهمترين رکن اجرايي و نظارتی سازمان متشکل از نمايندگان 41 کشور عضو بوده و عضویت در آن به صورت چرخشي و براي دو سال مي‌باشد. اين شورا هر سال بطور متوسط 3 جلسه منظم و برخی جلسات فوق العاده (در صورت نياز) دارد.

 • اجلاس‌های آتی شواری اجرایی در سال 2016 میلادی شامل سه نشست زیر می‌باشد:

هشتاد و یکمین نشست شورای اجرایی، 18-15 مارس 2016،

هشتاد و دومین نشست شورای اجرایی، 15-12 جولای 2016،

هشتاد و سومین نشست شورای اجرایی، 14-11 اکتبر 2016.

 

3. دبيرخانه فني، بازوي اجرايي سازمان بوده و گردآوري و بررسي اظهارنامه ها، انجام بازرسي‌ها، انجام فعاليتهاي اجرايي مربوط به ساير مفاد کنوانسيون و برگزاري جلسات سازمان را بر عهده دارد.

 • مديركل، بالاترين مقام اجرايي دبيرخانه فني سازمان است که از سوي كنفرانس کشورهای عضو برای یک دوره چهار ساله انتخاب مي‌شود.

4. کنفرانس بازنگری، به عنوان نهاد ناظر بر نحوه اجرای کنوانسیون می‌باشد که هر 5 سال یکبار تشکیل شده و به مواردی از قبیل سنجش و ارزیابی اجرای کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، شناسایی موارد نیازمند تغییر با تمرکز ویژه به نظام بازرسی و ارتقا آن همگام با پیشرفت‌های علمی و فن‌آوری در علوم شیمی، مهندسی و بیوتکنولوژی می‌پردازد.

 • اجلاس آتی کنفرانس بازنگری در سال 2018 میلادی برگزار خواهد شد.
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران