جمعه ٠٦ ارديبهشت ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > برگزاری مراسم جشن نوروز در سازمان منع سلاحهای شیمیایی


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم جشن نوروز در سازمان منع سلاحهای شیمیایی

همزمان با فرارسیدن روز آغازین سال 1397 هجری شمسی، مراسم جشن نوروز به ابتکار سفارت جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت کشروهای هند، قزاقستان و افغانستان در محل سازمان منع سلاحهای شیمیایی واقع در شهر لاهه هلند در تاریخ 1 فروردین 1397 برابر با 21 مارس 2018 برگزار گردید. جناب آقای دکتر جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه بهمراه دبیر کل سازمان یادشده و سفرای کشورهای فوق الذکر در این مراسم سخنرانی نمودند.

در این مراسم  تعداد زیادی از سفرا، دیپلماتها و کارکنان سازمانهای بین المللی مقیم لاهه حضور داشتند، احمد اوزومجو دبیرکل سازمان منع سلاحهای شیمیایی، دکتر علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران و سفرای هند و افغانستان دیدگاههای خود را در خصوص روز بین المللی نوروز بیان کردند.

دکتر جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند در سخنان خود تاکید کرد: امروز ما به صدها میلیون نفر از مردم در سراسر جهان می پیوندیم که نوروز را به عنوان سرآغازی دوباره جشن می گیرند.

سفیر کشورمان افزود: نوروز بخشی از میراث فرهنگی ماست که به ۳۰۰۰ سال قبل باز می گردد، بر همین اساس در سال ۲۰۰۹ نوروز در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو قرار گرفت واین آئین باستانی رسما مورد شناسائی بین المللی قرار گرفت؛ همچنین در سال ۲۰۱۰ به ابتکار چندین کشور که نوروز را به عنوان یک جشن آبا و اجدادی، روز اول بهار و زنده شدن مجدد طبیعت جشن می گرفتند، سازمان ملل متحد روز ۲۱ مارس را به عنوان روز بین المللی نوروز تعیین کرد.

دکتر جهانگیری تاکید کرد: پیام نوروز ارتقآء صلح و همبستگی بین نسلهای مختلف در سطوح ملی و بین المللی است؛ نوروز یک سنت تاریخی است که امروز مرزها را در نوردیده است. نوروز یادآور آن است که تفاوتهای تصنعی و مرزهای ملی به اندازه مشترکات بشری ارزش ندارد، نوروز یک سمبل کامل از وحدت در عین کثرت است.

وی تصریح کرد : نوروز می تواند الهام بخش تلاشی دوباره برای ایجاد جهانی که در آن عدالت وصلح پایدار مستقر است، باشد.

 

در این مراسم همچنین هنرمندان ایرانی، هندی و افغانی قطعاتی از موسیقی سنتی اجرا کردند؛ در حاشیه مراسم نیز، نمایشگاه فرش نفیس و سنگهای قیمتی کشورمان و تابلوهایی از  کشورهای شرکت کننده برپا شد.

جهت مشاهده متن سخنرانی سفیر کشورمان در این مراسم و همچنین مشاهده گزارش تصویری مراسم یادشده، فایل ضمیمه را مشاهده فرمایید.دانلود فايل : متن_سخنرانی_سفیر_محترم_و_گزارش_تصویری.pdf ( 2084KB )


٢٠:٢٥ - 1397/01/08    /    شماره : ٥٠٦٧٠٥    /    تعداد نمایش : ٥٢٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران