معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > برگزاری هفته فرهنگی ایران در هلند


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری هفته فرهنگی ایران در هلند

 

مراسم هفته فرهنگی ایران در تاریخ 25 فروردین 1396در هلند در مرکز تجاری- فرهنگی ایران و هلند- INTCC  واقع در شهر لیدر دورپ این کشور افتتاح شد.

برنامه یادشده با حمایت و مساعدت این نمایندگی و با مدیریت مرکز تجاری - فرهنگی ایران و هلند برگزار گردید. 

به منظور اجرای برنامه مزبور، مذاکرات و هماهنگی های مقدماتی میان مدیر مرکز فوق الذکر و مسئولین مربوطه در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بویژه معاونت محترم صنایع دستی آن سازمان و همچنین با سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند بعمل آمد و مقرر گردید گروه های مختلف هنری از استانهای مختلف کشور جهت شرکت در این برنامه ها به هلند اعزام شوند.

همچنین مقرر گردید اعزام یک گروه موسیقی توانمند به هلند برای اجرای برنامه در طول مدت برگزاری هفته فرهنگی، توسط این نمایندگی پیگیری شود که این امر با اعزام گروه موسیقی مشق عشق از استان کرمانشاه محقق گردید.

در مراسم  افتتاحیه این رویداد فرهنگی ، علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه و خانم لیلا درسن یانسن شهردار لیدر دورپ به عنوان میهمانان ویژه حضور داشتند.

همچنین تعدادی از سفرا و دیپلماتهای خارجی از کشورهای مختلف، از جمله عراق، بنگلادش و ...، هنرمندان و فرهیختگان هلندی، ایرانیان (مقیم) هنرمند و علاقمند به هنر ایرانی، نمایندگان رسانه های هلندی و ... در این مراسم حضور داشتند.

 

 خانم لیلا درسن یانسن شهردار لیدر دورپ در این مراسم با تأکید بر نقش هنر و فرهنگ به عنوان پلی برای مرتبط کردن ملتها به یکدیگر، مرکز تجاری- فرهنگی ایران و هلند و برنامه های هنری که در آن اجرا می شود را تقویت کننده این پل توصیف کرد. مشارالیها ابراز امیدواری کرد که اینگونه فعالیتهای فرهنگی بتواند در نزدیک ترکردن هرچه بیشتر دو ملت ایران و هلند به یکدیگر مؤثر واقع شود.

همچنین آقای تشکری تیمجانی رئیس مرکز تجاری-فرهنگی ایران و هلند و هماهنگ کننده برنامه های این مناسبت فرهنگی از طرف بخش خصوصی ، طی سخنانی، با اشاره به اهمیت فرهنگ و هنر و جایگاه آن در جمهوری اسلامی ایران، ابراز امیدواری کرد اینگونه برنامه ها به نزدیکی  بیشتر میان دو ملت ایران و هلند منجر شود.

برنامه های مختلف هفته فرهنگی ایران در هلند تا تاریخ 30 فروردین ماه 1396 در مرکز یادشده ادامه داشت.

اجرای زنده موسیقی های مختلف ایرانی از جمله موسیقی سنتی، مقامی و اقوام از ویژگیهای بارز این مناسبت بود که مورد توجه ایرانیان مقیم و بازدیدکنندگان هلندی قرار گرفت.

 در این مناسبت فرهنگی، 26 هنرمند از 9 استان کشور هنرهای خود را به نمایش گذاشتند. رشته های هنری که در این برنامه به نمایش گذاشته شد عبارت بودند از:

-        چرم دوزی

-        تولید زیور آلات سنتی

-        نساجی (ترمه دوزی)

-        چاپ باتیک

-        چاپ قلمکار

-        خاتم کاری

-        سفال گری

-        طراحی روی سرامیک

-        قلمزنی

-        نگار گری

-        چهل تیکه دوزی

-        مینای نقاشی

-        هنرهای چوبی

-        گلیم بافی (کیف و جاجیم)

وجود کارگاههای کوچک طراحی و تولید صنایع هنری فوق الذکر در محل، جذابیت این هنرها را مضاعف کرده بود. 

 


١٣:١٦ - 1396/02/06    /    شماره : ٤٥١٦٤٩    /    تعداد نمایش : ١٣٨٩خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو