معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > پیام مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیائی به مناسبت سی امین سالگرد حمله سلاح های شیمیائی به سردشت


  چاپ        ارسال به دوست

پیام مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیائی به مناسبت سی امین سالگرد حمله سلاح های شیمیائی به سردشت

مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیائی در پیام خود به مناسبت سالگرد حمله شیمیائی به سردشت:
حادثه سردشت از جمله حوادثی بود که زمینه ساز مذاکرات بین المللی برای منع جهانی سلاحهای شیمیائی گردید.
احمد اوزمجو مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیائیOPCW)) مستقر در لاهه  در آستانه سفر به جمهوری اسلامی ایران و همزمان با سی امین سالگرد حمله به سردشت با سلاحهای شیمیائی ،پیامی را صادر نمود.
مدیرکل سازمان منع سلاحهای شیمیائی در پیام خود ضمن تسلیت به مناسبت شهید و مصدوم شدن تعداد زیادی از مردم شهرستان سردشت ،با خانواده های قربانیان و مصدومان این حادثه ابراز همدردی نموده است .
احمد اوزومجو حادثه سردشت را ازجمله حوادثی خوانده است که توجه جهانیان را به ابعاد وحشتناک استفاده از  سلاحهای شیمیائی جلب نموده ومنجر به مذاکرات  بین المللی برای رهائی از سلاحهای شیمیائی گردیده و سرانجام پس از ده سال این مذاکرات منجر به منع جهانی سلاحهای شیمیائی و  تاسیس سازمان منع سلاحهای شیمیائی شده است .
ترجمه متن پیام مدیرکل منع سلاحهای شیمیائی به مناسبت حادثه سردشت  به قرار زیر است :
 سی سال پیش در 28 ژوئن 1987 مردم صلح دوست سردشت در ایران، قربانی حمله وحشیانه سلاح های شیمیائی گردیدند. این روز وحشتناک دربردارنده مرگ و تحمل آلام برای مردم سردشت بود. بسیاری از ایشان درگذشتند و افرادی که باقی ماندند برای همیشه با آثار مصدومیت  و خاطره از دست دادن عزیزانشان زندگی کردند.
من به نمایندگی از سوی سازمان منع سلاح های شیمیائی، به مردم سردشت عمیق ترین تسلیت ها را ابراز نموده و نسبت به ادامه حمایت از ایشان اطمینان می دهم.
متاسفانه این حادثه از جمله حوادث غم انگیزی بود که توجه جهانیان را به پتانسیلهای وحشتناک  سلاح های شمیائی معطوف نموده  و ضرورت انجام مذاکرات بین المللی برای رهائی از این بلای دهشت باررا مشهود ساخت.
ده سال پس از سردشت این مذاکرات منتج به منع جهانی سلاح های شیمیائی در چارچوب کنوانسیون سلاح های شیمیائی و تاسیس سازمان منع سلاح های شیمیائی گردید.
 
سالجاری مصادف با بیستمین سالگرد اجرای کنوانسیون سلاح های شیمیائی می باشد. این کنوانسیون بیانگر تلاش های بین المللی برای حذف نهائی یک رده از سلاح های کشتار جمعی می باشد. در حالیکه در شرف رهائی جهان از سلاح های شیمیائی می باشیم این مراسم برای همه یادآور ضرورت تعهد به این تلاشها (حذف سلاحهای کشتار جمعی) می باشد. اگرچه دریافت گزارشاتی در زمینه کاربرد سلاح های شیمیائی در سوریه و عراق مایه نگرانی است.
در صورتیکه خواستار حذف همیشگی اینگونه حوادث و اطمینان از عدم تکرار اینگونه سوانح چون سردشت می باشیم، ناگزیر از تقویت این هنجار جهانی هستیم.
من در خلال دوره مسئولیت خود به عنوان مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیائی از صمیم  قلب رنج و ناراحتی قربانیان سلاح های شیمیائی را درک نمودم. من در سفر آتی خود به ایران یاد و خاطره ایشان را گرامی داشته و در مراسم بیستمین سالگرد تاسیس سازمان و سی امین سالگرد حمله به سردشت شرکت خواهم نمود.
ما هرچه در توان داریم را باید درجهت  جلوگیری از تبدیل و استفاده مواد شیمیائی به عنوان سلاح شیمیائی به کار گیریم. ما به فرزندان خود، به قربانیان سردشت و به همه کسانی که این سلاح های وحشتناک را تحمل کردند مدیون می باشیم.


١٦:٠٦ - 1396/04/08    /    شماره : ٤٦٢٥١٦    /    تعداد نمایش : ٧٠٩خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو