معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > برگزاری مجمع دولتهای عضو دیوان بین المللی کیفری در لاهه


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مجمع دولتهای عضو دیوان بین المللی کیفری در لاهه

هفدهمین مجمع دولتهای عضو دیوان کیفری بین المللی (ICC) روز چهارشنبه ١٤ آذرماه با حضور هیأت‌های نمایندگی کشورهای عضو و ناظر دیوان یاد شده در محل تالار اجلاس های جهانی شهر لاهه هلند آغاز به کار کرد. این اجلاس به منظور اتخاذ و تصویب برخی تصمیمات و تبادل نظر پیرامون آخرین تحولات حقوق بین‌الملل کیفری و فعالیتهای این دیوان به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.
 جمهوری اسلامی ایران که اساسنامه دیوان را امضا نموده به عنوان عضو ناظر در این اجلاس شرکت کرده است. هیأت نمایندگی کشورمان به سرپرستی دکتر علیرضا جهانگیری سفیر جمهوري اسلامي ايران در لاهه فردا طی یک سخنرانی نقطه نظرات کشورمان را به اجلاس ارائه خواهد نمود و همچنین در کارگروه ها و برنامه‌های جانبی آن حضور و مشارکت خواهد داشت.
در نشست افتتاحیه آقای او گون رییس مجمع و چیله ابو رییس دیوان و خانم فاتو بن سودا دادستان دیوان بین‌المللی کیفری سخنرانی کردند. در این سخنرانی‌ها بر بیطرفی، استقلال و عملکرد دیوان مبتنی بر عدالت  تاکید گردید. همچنین  از دولتهای جهان درخواست شد که با حمایت سیاسی، حقوقی و مالی خود از دیوان،  فعالیت مؤثر دیوان در تعقیب، محاکمه و مجازات مرتکبین جنایات ببن المللی را مورد توجه قرار دهند.
لازم به ذکر است اجلاس امسال مجمع دولتهای عضو دیوان بین المللی کیفری همزمان با بیستمین سالگرد تصویب اساسنامه دیوان موسوم به اساسنامه رم، برگزار مي گردد.
دیوان کیفری بین المللی (ICC) نهاد دائمی قضائی بین المللی است که بر پایه تدوین اساسنامه ١٩٩٨رم از سال ٢٠٠٢ شروع به فعاليت نموده و به مرتکبان جرائم مهم بین المللی (جنایات جنگی، جرائم علیه بشریت، نسل کشی و تجاوز نظامی) رسیدگی می کند.


١٩:٤٥ - 1397/09/14    /    شماره : ٥٤٨٢٩٦    /    تعداد نمایش : ٢٥خروج
وزارت امور خارجه | تماس با ما | ساعات كار و تعطیلات | نقشه سایت | جستجو