شنبه ٠٢ شهريور ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سفیر ایران: لازمه موفقیت دیوان بین‌المللی کیفری، عدم اعمال استاندارد دوگانه و عدالت گزینشی است


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر ایران: لازمه موفقیت دیوان بین‌المللی کیفری، عدم اعمال استاندارد دوگانه و عدالت گزینشی است

جمهوری اسلامی ایران در دومین روز از  هفدهمین اجلاس دولتهای عضو دیوان کیفری بین المللی (ICC) که با حضور هیاتهای نمایندگی کشورهای عضو و ناظر در لاهه برگزار گردیده است، ضمن تشریح دیدگاهها و نظرات خود نسبت به آخرین تحولات و رویکردهای این  دیوان از تهدید آمریکا علیه دیوان بین المللی کیفری ابراز تاسف نمود.
دکتر علیرضا جهانگیری، سفیر جمهوری اسلامی ایران و رئيس هیات ایرانی شرکت کننده در این اجلاس طی سخنرانی،  نظرات و مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح نمود.
سفیر کشورمان با اشاره به بیستمین سالگرد تصویب اساسنامه دیوان کیفری بین المللی موسوم به اساسنامه رم، تاسیس دیوان کیفری بین المللی را به عنوان یکی از دستاوردهای مهم جامعه بین المللی برای تعقیب، محاکمه و مجازات مرتکبین جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت، جنایت نسل کشی و جنایت تجاوز برشمرد.
وی در ادامه افزود: بايد صلح و عدالت به عنوان دو ارزش مهم جهانی، از طریق دیوان کیفری بین المللی مورد توجه همزمان قرار  گیرد. صلح دائم با استقرار عدالت، معنا و مفهوم می یابد. جهانگیری تاکید نمود که دیوان زمانی می تواند در راستای اهداف و اصول خود موفق شود که به هیچ عنوان در مظان اعمال استانداردهای دو گانه و  عدالت گزینشی قرار نگیرد و به عنوان نهادی قضایی بین المللی، بطور مستقل و بدور از اغراض سیاسی فعالیت نماید.
سفیر کشورمان در لاهه با اشاره تلویحی به رویکرد دولت ترامپ و حملات اخیر برخی مقامات آمریکایی علیه دیوان کیفری بین المللی اضافه نمود: متاسفانه علیرغم اهمیت این نهاد قضایی بین المللی ما شاهد اظهارات برخی مقامات یکی از دولتها (آمريكا) در جهت تضعیف جایگاه دیوان و تهدید قضات و مقامات دیوان به تحریم و بازداشت بوده ایم.
سفیر کشورمان با اشاره به تلاشهای اخیر دیوان بين المللي کیفری برای رسیدگی قضائی به جنایات صورت گرفته در برخی از کشورها اعلام نمود رسیدگی به وضعیت فلسطین نزد دیوان آزمونی را  پیش روی این نهاد بین المللی قضائی قرار داده است و انتظار می رود دیوان پاسخ لازم را برای استقرار عدالت همانند دیگر وضعیتها و پرونده های مطروحه ارائه نماید.   
رئيس هیات ایرانی در بخش پایانی سخنرانی خود به فعالیتهای مختلف کشورمان در خصوص دیوان بین المللی كيفري اشاره و بر اهمیت تعاملات بین جمهوری اسلامی ایران و دیوان مزبور تاکید نمود. وی با تبیین فعالیتهای آموزشی و پژوهشی نهادهای دانشگاهی و حقوقی ایران در تولید ادبیات مربوط به حقوق کیفری بین المللی بویژه دیوان کیفری بین المللی، به انجام رایزنی های انجام شده بین وزیر امور خارجه و دادستان دیوان در سال گذشته و دیدار و ملاقاتهای اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در دیوان اشاره نمود.
کشورهای عضو ضمن ایراد سخنرانی طی دو روز گذشته در این اجلاس با تاکید بر استقلال و بیطرفی و غیر سیاسی بودن دیوان به موضوعاتی مهمی چون ضرورت رسیدگی قضایی به جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین و همچنین جنایات جنگی رخ داده در افغانستان، رسیدگی قضایی به جنایات علیه بشریت در رابطه با مسلمانان روهینگیا اشاره نمودند.
اجلاس مزبور  از 14 آذر آغاز و تا پایان هفته آینده ادامه خواهد داشت.


١٢:٤٠ - 1397/09/16    /    شماره : ٥٤٨٥٦٥    /    تعداد نمایش : ٣٢٢خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران