شنبه ٠٢ شهريور ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سخنرانی معاون دانشجوئی وزیر علوم در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی، در لاهه


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی معاون دانشجوئی وزیر علوم در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی، در لاهه

در مراسم جشن مردمی بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در لاهه و رایزنی علمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه اروپا برگزار شده بود، دکتر علیرضا جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند و دکتر مجتبی صدیقی معاون دانشجوئی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ایراد سخن پرداختند.

در این برنامه که دانشجویان ایرانی دانشگاههای مختلف هلند و دکتر قربانی اصل رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشتند، پس از سخنرانی سفیر کشورمان، دکتر صدیقی طی سخنانی ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با درود به روح بلند امام (ره) و شهدا، اهتمام انقلاب اسلامی به پیاده کردن اهدافی بلند در جامعه بشری داشته همچون کرامت انسان، آزادی او از بندگی غیر خدا و فراهم آوردن زمینه رشد و تعالیمادی و معنوی را مورد تأکید قرار داد.

معاون دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با برشمردن برخی دستاورهای گران‌سنگ انقلاب اسلامی در عرصه آموزش عالی و فن‌آوری‌های مهمی چون نانو، بیو، سلول‌های بنیادی و پیشرفت‌های پزشکی و هوافضا، خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران اکنون در حوزه پژوهش و تولید علم، به رتبه ۱۶جهان رسیده و تعداد مقالات داغ و پراستناد، رتبه‌های۳۵و ۲۲جهانی را کسب کرده‌ و ۲۰درصد از مقالات با همکاری دانشگاههای خارجی منتشر شده است.جمعیت دانشجویی از ۱۷۰هزارنفر در اول انقلاب به ۴میلیون نفر رسیده، در آستانه چهلمین سال، ۸۵درصد رشته-محل‌‌ها بدون کنکور اعلام می‌شود، تعداد پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و میزان فروش محصولات شرکت‌های دانش بنیان همه رشد چشمگیر داشته‌اند، تعداد ۲۸۸۸ایده به مرحله تجاری رسیده و در سال ۹۶، ۲۶۳میلیون دلار محصول شرکت‌های دانش بنیان صادر شده است.

وی افزود: امروز شاهد جنگ اقتصادی بزرگ یک قدرت علیه جمهوری اسلامی هستیم و علیرغم پایبندی کشورمان به تعهدات بین المللی، مظلومانه دچار برخورد خصمانه شده ایم.راه حل برون رفت آن، تنها وحدت و اتحاد همه گروه‌های داخل نظام است که در اینصورت، این دوره و این مرحله از تحریم‌‌ها نیز سپری خواهد شد.

در این مراسم که با حضور جمع کثیری از دانشجویان و ایرانیان مقیم هلند و همچنین علاقمندان به انقلاب اسلامی از دیگر ملیتهای مقیم هلند در شهر لاهه برگزار گردید، دکتر صدیقی اظهار داشت: در دهه پنجم انقلاب اسلامی بایستی با استفاده از تجربیات چهار دهه گذشته، به نکات و ضرورت‌هایی مهمی پرداخته شود:

۱- در این دهه باید نسبت به نهادسازی نقاط برجسته عملکرد و تبدیل توفیق‌های نقطه‌ای به جریان و نهاد اهتمام ورزیده شود.

۲- با بازنگری عملکرد، اولویت را به کیفیت بخشی فعالیت‌‌ها اختصاص دهیم؛ همانگونه که در آموزش عالی، طرح آمایش درصدد بهبود کیفیت عملکرد آموزش عالی است.

۳- عقلانیت همراه با روحیه انقلابی را به مسئولان و جامعه یاداور شویم.

۴- اصرار بر داشته‌های فراوان و بیش از همه هویت ملی نقطه اشتراک و اتکا باشد.در همه نظرسنجی‌‌ها، چه عمومی و چه دانشجویی به عرق ملی و علاقه به کشور اعتقادی عمیق نشان داده شده است.

۵- در دهه پیش رو، روح تازه در اداره کشور ضروری است.پوست‌اندازی مدیریت‌‌ها و جوانگرایی همراه با بهره گیری از تجربیات گرانقدر قبلی لازم به نظر میرسد.

۶- استقبال از شفافیت در عملکرد‌ها و پاسخگویی همه به کمک ابزار‌ها و فناوریهای نو از جمله بهره گیری از فضای مجازی لازم است.

۷- بازگشت به اخلاق و حاکمیت اصول اخلاقی به عنوان گمشده سالهای اخیر برای همه ما ضروری است.

رئیس سازمان امور دانشجویان کشور تأکید کرد: در یک کلام، اصلاح از درون، توکل به خدا و اتکاء به نیروهای جوانان خود، تنها راه پیشرفت و حرکت رو به جلو در دهه پنجم انقلاب اسلامی است.


١٠:٤١ - 1397/11/14    /    شماره : ٥٥٦٣٥١    /    تعداد نمایش : ٢٠٦خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران